מוקירים את זכרו של רפי אדרעי ז"ל: סיפורו המרגש של החייל שלחם למען עיר הולדתו

רפי (רפאל) אדרעי היה לוחם בפלמ"ח אשר נלחם בקור רוח ובאומץ לב נגד האויב, עד שנפל כתוצאה מהפגזה עזה של האויב המצרי. כמי שראה בלחימה כחלק מסיפור חייו, אין ספק כי הסיפור שלו הוא סיפור אשר מצליח לרגש ואף לעורר השראה, ובדיוק לשם כך בחרנו בסקירה הזו להציג בפניכם את כל מה שצריך לדעת אודות הלוחם רפי אדרעי שבחייו וגם במותו ציווה לנו את החיים.

רפי אדרעי – כל מה שרציתם לדעת אודות לוחם הפלמ"ח

אדרעי נולד וגדל במשך כל חייו בעיר צפת, ביחד עם הוריו וכן שני אחיו. הוא חלק ממשפחה שורשית ומוכרת מאוד בעיר צפת, וזאת בשל היותה משפחה בעלת שושלת של 10 דורות. מגיל צעיר מאוד הוא הצליח לבלוט במסגרת של שורת תפקידים משמעותיים, החל ממדריך בתנועת הנוער העובד והלומד ועד למפקד גדנ"ע נערץ. במסגרת השירות הצבאי שלו הוא הצליח לקחת חלק פעיל בשורה של מבצעים חשובים למען הגנת המולדת, החל מפשיטות על כפרים ועד אחריות על מאגר הנשק של האויב. עם פרוץ מלחמת יום העצמאות רפי אדרעי לקח חלק פעיל בהגנה על המולדת במסגרת תפקידו כמפקד בפלמ"ח, כאשר במסגרת הלחימה הוא הגן בחירוף נפש על העיר צפת, עד אשר הצטרף לכוחות אשר ירדו דרומה, מתוך מטרה להמשיך ולהילחם כנגד האויב בעקבות פרוץ מלחמת יום העצמאות בשנת 1948, מלחמה משמעותית מאוד בתולדות מדינת ישראל, בשל הלחימה העזה שהתבצעה במספר חזיזות, ובהן לקחו חלק אלפי חיילים.

מלחמת יום העצמאות גבתה את חייהם של אלפי בני אדם, כולל רפי אדרעי אשר נהרג כתוצאה מהפגזה של המצרים באזור משלטי חלוצה. הוא הובא לקבורה בקיבוץ רוחמה, ובהמשך על פי בקשת המשפחה הובא למנוחת עולמים בבית הקברות הצבאי אשר נמצא בעיר ראש העין. מאז ועד היום פועלים בני המשפחה למען הנצחתו, וזאת באמצעות פעילות חברתית ענפה המתבצעת במסגרת של עמותת אחינועם. מדובר בעמותה מוכרת ומוערכת אשר מצליחה לחולל שינוי משמעותי בחייהם של רבים, ועדות כך ניתן למצוא בעשייה ובקידום של תוכניות משמעותיות, כפי שנרחיב כעת.

 

 

פועלים למען הנצחה של גיבור ישראל באמצעות עשייה למען האחר

עמותת החינוך הוקמה על ידי האחיינים של רפי אדרעי – משה אדרעי, איל אדרעי וכן רפי אדרעי אשר נקרא על שם אחיו של אביו. העמותה פועלת ברחבי הארץ ואם התמקדות באזור הפריפריה, כחלק ממטרת על שבמסגרתה העמותה מקדמת את צמצום הפערים בחברה הישראלית. רפי אדרעי עמותת אחינועם ביחד עם אחיו פועל למען הגשמת המטרות הללו, הן באמצעות קידום של תוכניות כמו למשל חלוקה של מחשבים חדשים או מחודשים בעבור בני נוער בזמן תקופת הקורונה והן על ידי קידום של מענה המגיע לידי ביטוי במסגרת של שיפוץ ספרייה בעיר בה נולדו וגדלו גם הם, העיר צפת. מדובר בעמותה מוערכת מאוד שמצליחה מזה שנים רבות להוביל ליצירה של שינוי חיובי, ובכך להמשיך את העשייה למען האחר, כפי שהתחיל לא סיים דוד המשפחה רפי אדרעי אשר נהרג בגיל 24 בלבד.

לסיכום

סיפור הגבורה של רפי אדרעי הוא סיפרו אשר מצליח להוכיח כי באמצעות נחישות אפשר להשיג מטרות, גם בתקופה סוערת וקשה כמו בזמן הקמת המדינה. רפי אדרעי ראה בתפקידו כחלק בלתי נפרד מעשייה חברתית למען המקום בו נולד וגדל, ואת זה בני המשפחה ממשיכים באמצעות פעילות הנצחה המתבצעת באהבה ובהתנדבות מלאה.

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support