חתולים הם חיה חכמה ומצחיקה, וכל בעל חתול, מנוסה או מתחיל, יאמר לכם כמה קל להתאהב בחיה הזו. כשמגדלים חתול בבית יש צורך באביזרים רבים ובצעצועים כדי לשעשע את החתול, להפיג את השעמום שלו ובעיקר למנוע ממנו מלהפוך את החפצים הפרטיים שלכם לצעצועים שלו או את הרהיטים שלכם למשטחי הגירוד שלו. הרבה מהאביזרים הללו עולים סכום לא מבוטל, במקרה של מתקני גירוד אפילו עד מאות שקלים, ולכן במאמר הבא נפרט כמה צעצועים ואביזרים שניתן להכין לבד בבית ולחסוך בעלויות.

מתקני גירוד

לחתולים יש צורך טבעי ובסיסי בשיוף הציפורניים שלהם. הם משייפים את הציפורניים מתוך צורך טבעי להשאיר אותן חדות ולהקל על התחזוקה הטבעית שלהן, גם אם אינם צדים. לשיוף יש גם צד נפשי, שכן שיוף ציפורניים מרגיע את החתול כשהוא לחוץ או מפחד. אם אתם לא רוצים שהחתול יהפוך את הרהיטים למשטח גירוד, כדאי להכין מתקן גירוד או משטח גירוד רצפתי. את מתקן הגירוד ניתן לייצר באמצעות חבלים עבים (מומלץ לקחת חבל טבעי ולא מצופה צבע), גלילי קרטון, מקדחה או דבק חזק מאוד, משטחים קשיח מעץ או פלסטיק ומעט בד נעים. אפשר לבדוק באתר הקניות צ'יפסט אם תוכלו למצוא את חומרי הגלם במחירים זולים ונוחים כדי לחסוך בעלויות, בעיקר בכל הנוגע לחבל שמהווה ההוצאה הגדולה ביותר מכל החומרים. מומלץ לבחור בחבל סיזל טבעי או בחבל יוטה, חבלים גסים אך עמידים שיוכלו לעמוד בפני ציפורני החתול והמשיכות שלו בחבל. את החבל יש לכרוך סביב גלילי הקרטון, לחבר אותם למשטחים (אפשר להשתמש בקרש חיתוך משומש וישן מהמטבח), לעטוף אותם במעט בד וכך ליצור כמה קומות. כדאי לוודא שהמתקן יציב ובטיחותי, כי החתול לא יהסס לקפוץ או לשבת עליו. אפשר גם לחבר כדור קטן עם חוט למשחק. כדי להכין משטח גירוד רצפתי, ניתן לקחת משטח שטוח כמו עץ או קרטון ולצפות אותו בחבל באמצעות דבק חזק במיוחד. החתול הצליח לשלוף את החבל ממקומו? הוציאו אותו וחברו חוט חדש באמצעות שאריות החבל שנשארו לכם.

עשו זאת בעצמכם איך תוכלו להכין אביזרים לחתולים

משטחי קרטון

גם קרטון מצוין לשיוף ציפורני החתול, אך קחו בחשבון שהוא יגרום ללכלוך בבית מאחר והחתול יכול לתלוש ממנו חתיכות באמצעות הציפורניים והשיניים. תוכלו לחתוך קרטון לרצועות באורך של כ-20 עד 30 ס"מ, ולהדביק אותן אחת לשנייה עד שתצרו משטח קרטון ארוך באורך של כחצי מטר לפחות. שימו לב שהמשטח צריך להיות ארוך מספיק כך שהחתול יוכל לעמוד עליו עם רגליו האחריות ולשייף את ציפורני הרגליים הקדמיות (המשקל של החתול יחזיק את המשטח צמוד לרצפה), וגם כדי שהחתול יוכל להתמתח עליו עם כל גופו. למתקדמים יותר, ניתן לבנות את המשטח כך שיהיה מעט משופע, עד כ-30 מעלות מהרצפה.

צעצועים

תוכלו למצוא צעצועים בכל חנות לבעלי חיים, אך חלקם יהיו יקרים ובעיקר ישעממו את החתול לאחר כמה ימים, ואפילו שעות. תוכלו להשתמש בכל מיני חפצים שאין להם שימוש בבית כדי להכין צעצועים בעצמכם, ועל הדרך גם להימנע מייצור אשפה וזיהום הסביבה. אפשר לקחת גרב ולמלא אותה במעט בד מיותר מבגדים ישנים או גרב אחרת ללא זוג, ולהוסיף קצת נייר מעוך כדי שהצעצוע ירשרש, ולסגור אותה בחוט. אפשרות נוספת היא להשתמש בחוט דיג או חוט דק וחזק אחר, לחבר אותו לקצה של מקל (אפשר לקדוח חור קטן במקל באמצעות מקדחה), ולחבר לקצה השני של החוט צעצוע קיים של החתול, נוצה או חתיכת בד וקיבלתם צעצוע חכה שחתולים יאהבו מאוד. תוכלו למצוא עוד רעיונות רבים ברחבי הרשת ובאתרי חיות מחמד שונים.

סיכום

החתול שלכם יהיה שמח במיוחד לקבל מכם מתנות מעניינות, ולכם ישתלם לייצר את האביזרים בעצמכם. במקרה כזה כל הצדדים זוכים: החתול מקבל מכם שלל פינוקים, אתם מחזקים את הקשר איתו וחוסכים בעלויות ואתם גם מונעים זיהום סביבתי וממחזרים חפצים ישנים בבית. אל תשכחו לתת לחתול לנצח מדי פעם במשחק ולהעניק לו את התענוג שבציד. בהצלחה!