אם נלך עשרים שנה ויותר אחורה, נראה כי המידע שהיה לנו אז לגבי תופעת האוטיזם היה דל מאד וילדים שנולדו עם ההפרעה לא זכו לטיפולים הולמים שיאפשרו שילוב טוב ונכון בחברה. מאז ועוד היום חלו שינויים רבים ואחד מהם הוא אחוז הילדים הנולדים עם אוטיזם שעלה במידה רבה ומשמעותית, ולצד מחקרים רבים ופיתוח טכנולוגיות ושיטות טיפול שונות, מדובר על תופעה מוכרת ומדוברת הרבה יותר כיום. נכון, עדיין רב הנסתר על הגלוי ככל שמדובר באוטיזם, אבל נראה כי היום קיימות אפשרויות רבות יותר וטיפולים שעוזרים לילדים להשתלב בחברה ולשפר במידה רבה את היכולות שלהם. אחד מהדברים המעניינים בעניין הזה הוא תחום חדשני למדי של טיפול בילדים עם אוטיזם באמצעות כלבים טיפוליים. אנחנו רוצים לספר לכם מיד על האפשרות הזאת ואיך זה בדיוק עובד, אבל קודם כל כמה מילים על שיטות טיפול נפוצות.

סוגי טיפול באוטיזם

חשוב מאד לדעת כי ישנם סוגים שונים של טיפול באוטיזם ובאופן טבעי לא נוכל למנות את כולם. עם זאת, לפני שנדבר על הטיפול באמצעות כלבים אנחנו רוצים לגעת בטיפולים נפוצים שחשוב בהחלט להכיר:

טיפול באמצעות בעלי חיים לילדים עם אוטיזם: איך כלבים יכולים לסייע?

טיפול באמצעות כלבים

אנו חיים בעידן בו הקשר המיוחד בין האדם לבעלי החיים ובפרט בין האדם לכלב הוא כבר ברור ומנוצל לצרכים שונים. הטיפול באוטיזם באמצעות כלבים הוא ייחודי בלי ספק ולא כל כלב מתאים למשימה. הכלבים שימצאו מתאימים עוברים הכשרה ארוכה עד שאפשר להצמיד אותם לילדים ובמהלך הדרך כלבים רבים נפסלים שכן הם צריכים להיות חכמים, רגישים וצייתנים במיוחד. הטיפול עובד באופן כללי בכמה מישורים:

ילדים אוטיסטים מרגישים הרבה פעמים שהם נמצאים בבועה משל עצמם וגם אם הם עם עוד אנשים, הם פשוט מרגישים לבד. הכלבים הטיפוליים יודעים להיכנס לתוך הבועה הזאת, וזה משהו שמראה לילדים שיש איתם מישהו בעולם ואפילו מעודד אותם לעשות את המאמץ ולהושיט יד לעולם החיצוני.