מה הקשר בין בעלי חיים לחולי אלצהיימר?

אין שום ספק שמחלת האלצהיימר היא אחת המחלות הקשות ביותר בקרב קשישים (על אף שהיא לא בלעדית רק לקשישים כפי שנהוג לחשוב). מדובר למעשה במחלה איטית וממושכת של מערכת העצבים המרכזית, בה מתנוונים באופן חד כיווני ומתמשך תאי העצב במוח עד למוות מוחלט שלהם. המחלה למעשה באה לידי ביטוי בפגיעה הדרגתית בתפקודים הקוגניטיביים של האדם כמו יכולת ההתמצאות, ההתמצאות, הסקת המסקנות והחשיבה הלוגית. הדבר הראשון שנפגע בדרך כלל ובא לידי ביטוי הוא הזיכרון. בשלבים מתקדמים יותר של המחלה נפגעים גם תפקודים מוטוריים כמו כושר ההליכה, האפשרות לאכול והשליטה על הסוגרים, וכך למעשה חולים רבים שמגיעים לנקודה הזו זקוקים לסיוע צמוד. על אף שהמדע עשה כברת דרך בתחום, עד היום המנגנון של המחלה לא ברור לחוקרים עד הסוף ולכן גם היא איננה הפיכה ואין לה תרופה או ניתוח, אלא רק טיפולים שעשויים להקל ולהאט אותה. בשנים האחרונות החלה מגמה חיובית שמראה כי בעלי חיים מסוימים ובפרט כלבים המוצמדים לחולי אלצהיימר יכולים להקל על החיים שלהם. אם עוד לא שמעתם על זה ויש לכם קרוב שחולה במחלה, זה משהו שאתם בהחלט צריכים להכיר.

כלבי סיוע לחולי אלצהיימר – זכות בסיסית של החולים

למען האמת, עוד לפני נושא בעלי החיים וגם הרבה מעבר לו – מימוש זכויות חולי אלצהיימר מול מוסדות המדינה הוא משהו שצריך לדאוג לו מהרגע הראשון ואפילו להילחם עליו בהרבה מקרים. בגלל שהחולים עצמם מנועים מלעשות כך בשל האופי המאוד ספציפי של מצבם, המשימה הזו מוטלת על קרובי המשפחה והאפוטרופוסים וזה משהו שחשוב להקפיד עליו ולדאוג לו מהרגע הראשון. כאשר אתם מתחילים בבירורים, שווה בהחלט לשאול על האפשרות של כלב טיפולי. בואו ננסה להבין איך הדבר הזה יכול לשפר את איכות החיים של החולים.

מה הקשר בין בעלי חיים לחולי אלצהיימר?

הדבר החשוב מכל – שמירה על מיקום החולה

אחת התופעות הקשות אצל חולי אלצהיימר, היא נטייה להסתובב במקומות שונים ללא מטרה מיוחדת, כאשר אין להם מושג היכן הם נמצאים, איך לחזור הביתה ובהרבה מקרים אפילו לא יודעים מי הם עצמם. הכלבים הטיפוליים הם לרוב כלבים מגזע בורדר קולי המאומנים להכיר את הבית של החולה וללכת איתו לכל מקום. כמו כן, לכלבים אלו מוצמדים שבבים מיוחדים המציינים את מיקומם, וכך כאשר הם נמצאים בנקודה מרוחקת באופן חריג, יקבלו בני המשפחה התראה, וכן יישמע צפצוף המורה לכלב לחזור בהקדם למקום הרגיל שלו יחד עם החולה.

סיוע במקרי חירום

מעבר לליווי, כלבי הטיפול גם מיומנים בסיוע במצבי חירום. הם מאומנים לזהות מצבים קיצוניים כמו נשימה כבדה או נפילות ויודעים להזעיק עזרה. הם יכולים לעשות זאת באמצעות לחיצה על כפתור סיוע מיוחד שעליו הם יודעים ללחוץ במצבי חירום וכך ניתן להזעיק עזרה וכן יודעים לנבוח ולקרוא לעוברי אורח בסביבה במידת הצורך.

הפגת הבדידות ותמיכה נפשית

מחקרים מראים שקשישים שמגדלים כלב (ולא בהכרח רק חולי אלצהיימר) סובלים הרבה פחות מבדידות, ממצוקה נפשית ואפילו מביטויים גופניים פיזיים, מנטליים וקוגניטיביים של זקנה. זה אולי נשמע בלתי יאמן, אבל מתברר שכלבים שנמצאים אצל חולי אלצהיימר, מאטים אצל את התפתחות המחלה ועוזרים לשמור על המוח רענן עד כמה שרק ניתן.

אומרים שהכלב הוא ידידו הטוב ביותר של האדם, אבל במקרים הללו מדובר ממש בהצלת חיים ובקשר שקשה להסביר במילים. אם יש לכם קרוב חולה אלצהיימר, אנו בהחלט ממליצים לבחון את האפשרות של כלב טיפולי עבורו.

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support